Zawał mięśnia sercowego stanowi zagrożenie nie tylko dla mężczyzn. Należy skupiać więcej uwagi również na kobietach.

Zawał mięśnia sercowego stanowi zagrożenie nie tylko dla mężczyzn. Należy skupiać więcej uwagi również na kobietach

Powszechnie wiadomo, że choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów wśród mężczyzn. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że to samo dotyczy też kobiet.  Należy skupiać więc uwagę również na kobietach. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj objawy zawału mięśnia sercowego u kobiet.

Czy wiesz, że…?

  • Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów kobiet w Europie i na całym świecie.

  • Zawał mięśnia sercowego odpowiada za jedną trzecią wszystkich zgonów kobiet na świecie.

  • Zdarzenie to wiąże się z gorszymi wynikami i wyższym odsetkiem zgonów u kobiet niż u mężczyzn.(1)

Dwukrotnie więcej kobiet w wieku poniżej 65 lat umiera z powodu chorób układu krążenia niż z powodu raka piersi.(1)

 

Starsza kobieta trzyma się za serce

Co może być przyczyną większego odsetka zgonów z powodu zawału mięśnia sercowego u kobiet?

  • Kobiety często identyfikują objawy później, ponieważ nie zawsze są one oczywiste.

  • Zawał mięśnia sercowego u kobiet występuje średnio 8 lat później niż u mężczyzn. Oznacza to, że gdy występują objawy, kobiety są bardziej osłabione i w ogólnie gorszym stanie fizycznym.

  • Okres od pierwszego wystąpienia bólu w klatce piersiowej do wezwania pogotowia jest u kobiet dłuższy, co pogarsza wyniki.(3)

  • Na podstawie badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Oksfordzkim stwierdzono, że nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu (status i intensywność) oraz cukrzyca w większym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego u kobiet niż u mężczyzn.(5)

Czy zawał mięśnia sercowego występuje wyłącznie u starszych kobiet?

Wiadomo, że u kobiet przed menopauzą estrogeny dają pewną ochronę przed chorobami sercowo-naczyniowymi.(3)

Błędnym przekonaniem jest jednak to, że u kobiet przed menopauzą nie może dojść do zawału mięśnia sercowego, a jedna trzecia wszystkich problemów sercowo-naczyniowych pojawia się przed ukończeniem 65 lat. W badaniu dotyczącym młodych pacjentów z zawałem mięśnia sercowego wykazano mniejsze prawdopodobieństwo tego, że kobiety – w porównaniu do mężczyzn – uzyskają informacje na temat występujących u nich czynników ryzyka sercowo-naczyniowego przed wystąpieniem zawału mięśnia sercowego.(4)

Wykazano, że palenie tytoniu i doustne dwuskładnikowe leki antykoncepcyjne mogą działać synergistycznie (tj. wzmacniać wzajemnie swoje działanie) i zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego (i innych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych).(2) W ulotce dołączonej do opakowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych wyszczególnia się ryzyko łączenia antykoncepcji z paleniem. Ostrzeżenie to należy traktować poważnie.

W badaniu prowadzonym w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że częstość występowania zgonu z powodu chorób serca u kobiet w wieku poniżej 65 lat wzrasta. W badaniu wykazano, że podczas gdy umieralność z powodu chorób nowotworowych stopniowo się zmniejsza, częstość zgonów z przyczyn chorób serca – po początkowym spadku – zwiększa się od 2010 r. Ponadto stan zdrowia młodych kobiet ogólnie się pogarsza. W krajach rozwiniętych cukrzyca i otyłość stają się coraz częstsze, również u młodych kobiet.(4)

Co możemy zrobić?

  1. Dolegliwości zgłaszane przez kobiety należy traktować z należytą powagą. Trzeba pamiętać o tym, że objawy u kobiet często nie obejmują bardzo ostrego bólu w klatce piersiowej, ale mogą wystąpić mniej oczywiste objawy, takie jak nudności i ogólne uczucie dyskomfortu.(3)
  2. Należy mieć świadomość, że zawał mięśnia sercowego może również wystąpić u młodszych kobiet.(3)
  3. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę rolę kobiet w utrzymaniu rodziny, jak opieka nad dziećmi, członkami rodziny i rodzicami, często równocześnie z pracą na pełen etat. Kobiety często stawiają zdrowie swoich bliskich ponad swoim własnym. Zatem ważne jest, aby zadbały również o siebie, zwłaszcza, że chorobom układu krążenia można w dużym stopniu zapobiec.
  4. Popraw stan swojego zdrowia przez aktywność fizyczną, przestrzeganie właściwej diety i zaprzestanie palenia tytoniu, a także normalizację ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy we krwi, poziomu cholesterolu i masy ciała.(4)
  5. W przypadku podejrzenia choroby układu krążenia, przebadaj się możliwie jak najszybciej.
  6. Jeśli rozpoznano chorobę układu krążenia, przestrzegaj zaleceń lekarza dotyczących stylu życia i leków.

 

Starsza para ćwiczy

Piśmiennictwo

Powiązane artykuły:

Tabletki Aspirin® Cardio są wskazane u osób z wieloma czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

Aspirin® Cardio - Informacja o leku


Lek zawiera kwas acetylosalicylowy i jest dostępny bez recepty. Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.