„Nauka dla lepszego życia” – Bayer ma już ponad 150 lat

„Nauka dla lepszego życia” – Bayer ma już ponad 150 lat

Motto firmy Bayer to „Science For A Better Life”, czyli „Nauka dla lepszego życia”. Historia przedsiębiorstwa, które słynie także ze swoich innowacyjnych rozwiązań, jest długa i pełna sukcesów. Wszystko zaczęło się od niewielkiej, ale jak na owe czasy nowoczesnej fabryki barwników, która powstała w Barmen (obecnie Wuppertal). Dziś Bayer jest globalnym przedsiębiorstwem zatrudniającym ponad 110 000 pracowników.

Na przestrzeni ostatnich 150 lat rozwiązania opracowywane w Bayer wielokrotnie przyczyniały się do poprawy jakości życia ludzi.

Wszystko zaczęło się od przyjaźni, naturalnej ciekawości świata i dwóch kuchennych pieców. Przedsiębiorca Friedrich Bayer i farbiarz Johann Friedrich Weskott przeprowadzili doświadczenia, na podstawie których opracowali metodę wytwarzania barwnika - fuksyny. W dniu 1 sierpnia 1863 założyli spółkę o nazwie „Friedr. Bayer et. comp.” w Wuppertal-Barmen. Był to XIX-wieczny startup o ogromnym potencjale rozwoju.

Innowacje i zmiany dla dobra ludzkości

Produkty firmy Bayer są dziś niezbędne w codziennym życiu. Jednym z nich jest lek przeciwbólowy Aspirin™, który został wprowadzony do obrotu w 1899 roku i nadal pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się produktów Bayer. Na przestrzeni dziesięcioleci naukowcy w Bayer opracowali szereg pionierskich substancji czynnych służących m.in. do leczenia chorób zakaźnych, tropikalnych oraz schorzeń układu krążenia. Dziś badania farmaceutyczne w Bayer HealthCare koncentrują się głównie na kardiologii i hematologii, onkologii, opiece zdrowotnej kobiet i diagnostyce obrazowej.(2,3)

Innowacje i zmiany z myślą o naturze

Jednym z głównych obszarów działalności badawczej Bayer jest też rolnictwo. Bayer CropScience jest jednym ze światowych liderów w branży środków ochrony roślin. Firma zawdzięcza ten sukces innowacyjności – nie tylko w zakresie zrównoważonych chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin, ale także wysokiej klasy nasion.(4)

150 lat ciągłych zmian i doskonalenia

Historia firmy Bayer sięga aż 150 lat. To od razu przywodzi na myśl takie słowa jak „tradycja” i „ciągłość”. Jednak, jeśli przyjrzeć się bliżej, 150-letnia historia firmy jest procesem ciągłych zmian i odnowy. Żadne przedsiębiorstwo nie może działać tak długo na rynku bez adaptacji i ewolucji.

Od powstania firmy aż do dziś

Firma została założona pod nazwą „Friedr. Bayer et comp.” 1 sierpnia 1863 roku przez przedsiębiorcę Friedricha Bayera i farbiarza Johanna Friedricha Weskotta w miejscowości Barmen (obecnie Wuppertal). Początkowo przedsiębiorstwo produkowało barwniki syntetyczne, ale z biegiem lat asortyment uległ znacznemu rozszerzeniu. W 1881 roku firma przekształciła się w spółkę akcyjną – „Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co.” – i stopniowo rozwinęła w międzynarodowy koncern chemiczny. W toku ekspansji, w 1912 roku, firma przeniosła swoją siedzibę do Leverkusen. Po I wojnie światowej firma Bayer weszła w skład dużego konglomeratu. Dopiero w 1951 roku powróciła na rynek jako niezależne przedsiębiorstwo pod nazwą Farbenfabriken Bayer AG.(2)

Friedrich Bayer

Tempo zmian znacznie przyspieszyło w 1988 roku, po 125. rocznicy założenia spółki. W Bayer skupiono się wówczas na podstawowych obszarach działalności. Zgodnie z nową strategią biznesową w 1999 roku sprzedano spółkę zależną Agfa. W 2005 roku wydzielono też ze struktury firmy znaczną część tradycyjnej działalności chemicznej, tworząc niezależny podmiot pod nazwą Lanxess. Jednocześnie systematycznie rozszerzano działalność w branży ochrony zdrowia i rolnictwa („life sciences”), przede wszystkim poprzez przejęcie spółek Aventis CropScience (2001) i Schering AG, Berlin, Niemcy (2006). „Dzięki potencjale innowacyjności i zdolności szybkiej adaptacji do zmian w branży Bayer zajmuje dziś pozycje lidera we wszystkich obszarach działalności. We wrześniu 2016 roku firma Bayer podpisała umowę o połączeniu z koncernem Monsanto. „Jako siła napędowa innowacyjności w branży rolniczej oferujemy pracownikom na całym świecie atrakcyjne miejsca pracy i możliwości rozwoju” – podkreśla Werner Baumann, prezes zarządu Bayer. Duch innowacyjności i dążenie do sukcesu jest mostem spinającym 150-letnią historię firmy z teraźniejszością.

Powiązane artykuły:

Tabletki Aspirin® Cardio są wskazane u osób z wieloma czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

Aspirin® Cardio - Informacja o leku


Lek zawiera kwas acetylosalicylowy i jest dostępny bez recepty. Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.