Leczenie farmakologiczne jest konieczne u pacjentów z chorobami układu krążenia.
Zapoznaj się z podanymi poniżej odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania na temat tych chorób, aby skutecznie przyjmować leki.
Co należy zrobić, jeżeli wystąpią u mnie działania niepożądane?
Każdy lek może powodować działania niepożądane.
Jeśli porozmawiasz z lekarzem lub farmaceutą na temat potencjalnych działań niepożądanych stosowanego leku lub zapoznasz się z ulotką dołączoną do opakowania, wówczas raczej nic Cię nie zaskoczy.
Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Jeśli na przykład stosujesz leki przeciwnadciśnieniowe, a wartości ciśnienia krwi będą zbyt niskie i poczujesz osłabienie i zmęczenie, wówczas problemem jest najprawdopodobniej dawka leku, a ją łatwo dostosować.
Nie zaleca się odstawiania leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach może to spowodować poważniejsze problemy niż samo działanie niepożądane. Taką decyzję należy podejmować po przeanalizowaniu konkretnego przypadku. Lekarz może dostosować dawkowanie lub przepisać inny lek, który nie będzie powodował danego problemu.
Czy moje leki działają?
Aby sprawdzić, czy przepisane leki działają tak, jak powinny, przeprowadza się regularne badania kontrolne, a niektóre rodzaje leków wymagają wykonywania regularnych badań krwi, aby dostosować dawkę. Niektóre leki stosowane w leczeniu chorób układu krążenia są przeznaczone do zapobiegania poważnym zdarzeniom, np. zawałowi. Dotyczy to produktów zawierających kwas acetylosalicylowy. Pacjent nie odczuje jednak bezpośrednich skutków stosowania takich produktów. Podczas gdy łatwo jest sprawdzić skuteczność leków przeciwnadciśnieniowych wykonując prosty pomiar, leki stosowane w profilaktyce nie dają takich bezpośrednich „wyników”. Mimo to, ważne jest stosowanie przepisanego leku, ponieważ nawet jeśli pacjent nie odczuje zmiany, leki te skutecznie zmniejszają ryzyko nowych zdarzeń sercowo-naczyniowych i mogą przyczynić się do wydłużenia życia.
Jak mogę rozróżnić leki?
Do leczenia poszczególnych rodzajów chorób układu krążenia stosuje się wiele leków i można je przydzielić do kilku głównych kategorii na podstawie ich substancji czynnych. Leki należące do tej samej kategorii będą działać w podobny sposób, ale efekty ich działania mogą być różne, a więc ma znaczenie to, który lek pacjent przyjmuje (zgodność z innymi lekami, moc, wielkość opakowania). Może pomóc nazwa substancji czynnej. Nazwy leków należących do tej samej kategorii zwykle mają taką samą końcówkę. Na przykład nazwy substancji czynnej leków przeciwnadciśnieniowych typu beta-bloker zwykle mają końcówkę „-olol”.
Czy mogę przyjmować inne preparaty lub produkty lecznicze zakupione bez recepty w trakcie leczenia?
Bez względu na to, czy boli Cię głowa, masz grypę lub przeziębienie, przed zastosowaniem leków dostępnych bez recepty zawsze uważnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania i porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą, aby sprawdzić, czy dany produkt może być w sposób bezpieczny stosowany jednocześnie z przepisanymi lekami.
Preparaty ziołowe, witaminy i suplementy diety mogą być pomocne, ale nie powinny nigdy zastępować leków na serce zapisanych przez lekarza. W niektórych przypadkach mogą one wpływać na sposób działania przepisanego leku i mogą obniżyć jego skuteczność. Istnieje wiele produktów, które nie są oceniane w badaniach klinicznych, co oznacza, że nie są dostępne dane dotyczące ich jednoczesnego stosowania z innymi lekami. Ponadto w przypadku niestandaryzowanych produktów stężenie substancji czynnej może różnić się w zależności od wytwórcy leku, co niekorzystnie wpływa na dokładność dawki i może wpływać na stan zdrowia. Przed przyjęciem takich preparatów zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować leki, jeśli jestem w ciąży?
Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą przyjmować niektórych rodzajów leków. Jeśli leczenie farmakologiczne jest konieczne z powodu problemów z sercem, nadciśnieniem tętniczym lub wysokim stężeniem cholesterolu, wówczas lekarz musi dokładnie rozważyć zagrożenia dla matki i płodu oraz podjąć decyzję, który lek jest najbezpieczniejszy w określonej sytuacji. Należy skonsultować się z lekarzem (najlepiej) ginekologiem/położnikiem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, w tym leków dostępnych bez recepty.
Czy mogę przekazać swoje leki innej osobie?
Każda osoba chorująca na serce potrzebuje innych rodzajów leków lub innych substancji czynnych. Nie wolno przekazywać leków innej osobie, ponieważ może to jej zaszkodzić.
Jak należy przechowywać leki?
Większość leków należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Oznacza to, że ciepła i wilgotna kuchnia lub łazienka nie są najlepszym wyborem. Leków nie należy przechowywać przy nasłonecznionych oknach ani zostawiać w samochodzie, ponieważ mogą one szybko się nagrzać. Najlepiej przechowywać je w szufladzie szafki nocnej. Należy dopilnować, aby nie zostawiać leków w przypadkowych miejscach i przechowywać je w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera informacje na temat przechowywania oraz terminu ważności.
W miarę możliwości lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu – ochroni ono tabletki lub kapsułki i pomoże określić, ile tabletek już zostało zużytych. Nigdy nie należy przyjmować leku, jeśli zmienił się jego kolor, struktura lub zapach. Nigdy nie należy przyjmować leku po upływie terminu ważności.
Jaka jest różnica między lekiem oryginalnym a biorównoważnym (popularnie generycznym)?
Należy wiedzieć, że pełne badania farmakologiczne i kliniczne przeprowadzają tak zwani innowacyjni wytwórcy. Opracowanie nowych cząsteczek jest długotrwałym i kosztownym procesem badawczym. Następnie nową substancję można opatentować i dopiero wtedy można rozpocząć starania o uzyskanie pozwolenia na wprowadzenie jej do obrotu. Po wprowadzeniu do obrotu, nowe cząsteczki przez pewien czas znajdują się pod ochroną patentową, co oznacza, że mogą być wytwarzane wyłącznie przez wytwórcę, który je opracował. Po wygaśnięciu patentu inne firmy mogą również wytwarzać tę substancję czynną i wtedy właśnie powstają tak zwane leki generyczne. Oznacza to, że – w zależności od opinii lekarza i preferencji pacjenta – można otrzymać zalecaną substancję czynną w postaci kilku leków wytwarzanych i dystrybuowanych przez różnych wytwórców. Zalecamy, aby wybierając lek polegać na zaleceniach lekarza lub farmaceuty; posiadają oni najbardziej aktualne informacje o badaniach klinicznych leków zawierających daną substancję czynną i kosztach leczenia, dzięki czemu mogą zalecić produkt, który będzie najlepiej spełniał oczekiwania pacjenta.
Autor:
Rozgonyi Sarolta