Porady dotyczące zdrowia serca po pięćdziesiątce

Porady dotyczące zdrowia serca po pięćdziesiątce

Jest wiele rzeczy, których możesz robić, aby przyczynić się do zachowania zdrowia swojego serca nawet po ukończeniu 50 lat. Niestety wielu ludziom bardziej zaprzątają głowę codzienne tematy niż własne ciało, mimo że coraz więcej badań wskazuje na płynące ze zdrowego stylu życia korzyści dla zdrowia i długości życia w późniejszym wieku.

Porady dotyczące zdrowia serca po pięćdziesiątce

O ile masz w sobie gotowość na zmiany, możesz wiele zrobić dla zdrowia Twego układu krążenia nawet wtedy, gdy jesteś już dobrze po pięćdziesiątce, sześćdziesiątce, siedemdziesiątce, osiemdziesiątce, a nawet dziewięćdziesiątce.

Choroby serca mogą przybierać różne formy, od zaburzeń rytmu serca po nagłe zatrzymanie krążenia lub zawał serca. Choć praktycznie nie sposób się na nie przygotować, nawet w późniejszym wieku możesz zrobić wiele rzeczy, aby im zapobiegać. Oto kilka wskazówek, które pokazują, jak zmniejszyć ryzyko chorób serca w późniejszym okresie życia, aby żyć dłużej i zdrowiej.

Dużo spaceruj(1)

Nie ma nic lepszego niż długi, słoneczny popołudniowy spacer. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na spacer po okolicy, czy na brzeg pobliskiej rzeki, ważne jest, żeby zacząć chodzić. Oprócz podniesienia nastroju, solidny spacer może przynieść również korzyści Twojemu sercu, łagodząc codzienny stres, który podnosi ciśnienie krwi. Pod wpływem stresu serce bije szybciej i mocniej, naczynia krwionośne kurczą się, zwiększa się częstotliwość oddychania, a ciało się napina. Przewlekłe nadciśnienie prowadzi do drobnych uszkodzeń wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych, co może ułatwiać powstawanie małych zakrzepów krwi lub twardnienie ścian naczyń krwionośnych. Zaleca się, aby zdrowe osoby dorosłe w każdym wieku podejmowały co najmniej 150 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o dużej intensywności, bądź ich równoważną kombinację.(1) Może się to na początku wydawać trudne, ale z czasem zdrowe zachowania wchodzą w nawyk.

Śmiej się bez opamiętania

Śmiech sprawia, że czujesz się dobrze. Humor pomaga zachować pozytywne i optymistyczne nastawienie nawet w najtrudniejszych chwilach. Daje siłę i odwagę do rozpoczęcia z nadzieją czegoś nowego. Śmiech jest również zaraźliwy – kiedy widzisz lub słyszysz, jak ktoś się śmieje, Twój mózg sprawia, że sam się uśmiechasz lub śmiejesz. Śmiech zmniejsza również depresyjne uczucia – kiedy się śmiejesz, nie czujesz ani smutku, ani bólu psychicznego. Śmiech nie tylko pozytywnie wpływa na Twój nastrój i spojrzenie na życie, ale także na Twoje zdrowie! Zwiększa przepływ krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca i innych problemów sercowo-naczyniowych.(2)

Porady dotyczące zdrowia serca po pięćdziesiątce

Pozbądź się tych nadmiarowych kilogramów

Kontrolowanie masy ciała ma znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale też dla utrzymania naszego zdrowia. Nie oznacza to od razu konieczności katowania się dietą w celu ochrony serca. W kilku badaniach stwierdzono, że zmniejszenie masy ciała
o 5-10% wiąże się ze znaczącym zmniejszeniem ryzyka problemów sercowo-naczyniowych.(3)

Stosuj zrównoważoną dietę

Ścisła korelacja pomiędzy dietą a zdrowiem jest naukowo udowodniona. Organizm potrzebuje różnych ilości pokarmów z czterech grup. Specjalnie z myślą o obniżeniu ciśnienia krwi opracowano program zdrowego odżywiania zwany dietą DASH*. Z badań wynika, że dieta ta skutecznie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, wspomagając pracę serca.(1)

Aspirin® Cardio w ramach profilaktyki

Aspirin® Cardio to jeden z najbardziej znanych na świecie leków stosowanych w profilaktyce zawałów i udarów, na którym od dziesięcioleci polegają miliony ludzi ze wszystkich krajów. Udowodniono, że regularne stosowanie tego leku, przez pacjentów z grup ryzyka, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru niedokrwiennego mózgu. Jego działanie jest proste. Ważnym składnikiem krwi są płytki krwi, których funkcją jest zlepianie się i tworzenie zakrzepu w celu zatrzymania krwawienia w przypadku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jednak w miażdżycy płytki krwi mają tendencję do zlepiania się wewnątrz naczyń, nawet kiedy nie ma krwawienia, co powoduje zaburzenia ukrwienia narządów docelowych. Kwas acetylosalicylowy, aktywny składnik leku Aspirin® Cardio, pomaga zapobiegać agregacji płytek krwi, utrudniając w ten sposób tworzenie się zakrzepów krwi, które mogłyby zwężać lub blokować tętnicze naczynia krwionośne.(4)

Wzmocnij zdrowie swojego serca – nigdy nie jest za późno, aby zacząć!

*DASH - Dietary Approaches to Stop Hypertension (Effects on Blood Pressure of Reduced Dietary Sodium and the Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) DIET, FM SACKS, The New England Journal of Medicine, 2001)

 

Piśmiennictwo

  • (1) Piepoli MF, Hoes AW, Agewall S, et al. 2016 European Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice: The Sixth Joint Task Force of the European Society of Cardiology and Other Societies on Cardiovascular Disease Prevention in Clinical Practice (constituted by representatives of 10 societies and by invited experts) Developed with the special contribution of the European Association for Cardiovascular Prevention & Rehabilitation (EACPR). Eur Heart J. 2016;37(29):2315-2381. doi:10.1093/eurheartj/ehw106. Return to content
  • (2) Hayashi K, Kawachi I, Ohira T, Kondo K, Shirai K, Kondo N. Laughter is the Best Medicine? A Cross-Sectional Study of Cardiovascular Disease Among Older Japanese Adults. J Epidemiol. 2016;26(10):546-552. doi:10.2188/jea.JE20150196. Return to content
  • (3) Brown JD, Buscemi J, Milsom V, Malcolm R, O'Neil PM. Effects on cardiovascular risk factors of weight losses limited to 5-10. Transl Behav Med. 2016;6(3):339-346. doi:10.1007/s13142-015-0353-9. Return to content
  • (4) Aspirin Cardio – ulotka dla pacjenta. Dostępna na stronie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public Return to content

Powiązane artykuły:

Tabletki Aspirin® Cardio są wskazane u osób z wieloma czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

Aspirin® Cardio - Informacja o leku


Lek zawiera kwas acetylosalicylowy i jest dostępny bez recepty. Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.